מדעי הרוח הדיגיטליים

בשנים האחרונות מצאתי עצמי נשאב באהבה לעולם מרתק המשלב שני תחומים: הראשון - מחשבים, שהוא תחום עיסוקי כמתכנת, והשני, מדעי הרוח והחברה, בו אני מוצא את נפשי. אני בוחר להשתמש באתר האישי שלי על מנת לספר על כך, וכן להרחיב על התחום. זה עשוי לעניין גם את הקהל הרחב וגם - ואולי בעיקר - חוקרים במדעי הרוח והחברה. בפוסט הזה אסביר מה זו בכלל "החיה הזו". לחוקרים מן האקדמיה המעוניינים לקרוא על התהליך בו אני בונה ביחד עם החוקר/ת מאגרים דיגיטליים, נא ראו אתר ייעודי לכך: מדעי הרוח הדיגיטליים (האתר באנגלית).

מהם מדעי הרוח הדיגיטליים?

מדעי הרוח הדיגיטליים מתייחסים לאופנים חדשים של מחקר, לימוד והוצאה לאור של נתוני מחקר. האופנים החדשים הנם: שיתוף, רב-תחומיות ומבוססות-מחשוב. מדעי הרוח והחברה הדיגיטליים, יותר משהם שדה אחיד, הנם מערך של פרקטיקות החוקרות תחום מסוים, כאשר הדפסה על נייר איננה המדיום העיקרי בו ידע מופק ומופץ וזאת בניגוד להפצת הידע המופק באופן מסורתי.

כלים דיגיטליים וטכניקות שונות הרחיבו את התפיסות המסורתיות של ידע באמנויות, מדעי הרוח ומדעי החברה, מדעי הרוח הדיגיטליים אינם אך ורק "אודות" הדיגיטלי (במובן זה של צמצום היקף למחקר על התרבות הדיגיטלית). הם גם אינם רק "אודות" מדעי הרוח כפי שהמונח מובן באופן מסורתי, מאחר ואלו גורסים מיפוי מחדש של פרקטיקות מסורתיות. לעומת זאת, מדעי הרוח הדיגיטליים מאופיינים על ידי ההזדמנויות והאתגרים אשר עולים מהצירוף של המונח 'דיגיטלי' עם המונח 'מדעי הרוח' ליצירת יחידה קולקטיבית חדשה.

ההזדמנויות כוללות שרטוט מחדש של קווי הגבול בין מדעי הרוח, מדעי החברה, האמנויות, ומדעי הטבע, לעתים תוך פנייה לקהלים רחבים יותר ולא רק לקהל אקדמי מצומצם. מדעי הרוח הדיגיטליים כוללים פיתוח של צורות חקירה חדשות וכן הפקת מידע חדש מנתונים קיימים.

האתגר כולל טיפול בשאלות בסיסיות כמו: איך יכולים כישורים שבאופן מסורתי נעשה בהם שימוש במדעי הרוח להיות מעוצבים מחדש במונחי מולטימדיה? כיצד ישורטטו קווי המתאר של הזיכרון התרבותי וההיסטורי מאופיינים בעידן הדיגיטלי ועל ידי מי? איך יכולות פרקטיקות כמו העברת סיפור דיגיטלי לעלות בקנה אחד עם סיפורים בעל-פה או מבוססי דפוס? מהו המקום של מדעי הרוח בעולם מרושת? (ראו גם: סוגיות ומחלוקות באתר וויקיפדיה).

מה מאפיין את מדעי הרוח הדיגיטליים?

לאחר המצאת המחשב האישי, רשת האינטרנט העולמית, תקשורת סלולרית, והמדיה החברתית, נכנסה המהפכה הדיגיטלית לשלב חדש בו המרחב הציבורי הגלובלי - שהתרחב באופן עצום - מאפשר את השינוי של צבירת הידע והפצתו. הפעילות של התחום מחיה מחדש מסורות אנלוגיות אבל באופן אלקטרוני: שפה אשר בה, טקסט מחובר לתמונות, וידאו וצלילים.

מדעי הרוח הדיגיטליים מאפשרים מחקר חישובי גם של הנתונים עצמם (באמצעות מערכות סיווג, סימון, ספירה, וכדומה) באמצעות הזנה של קישורים לטקסט וכן באמצעות בניית מסדי נתונים המכילים טקסטים, מטא-דאטא וקישורים בין ישויות. בנוסף, ניתן דגש בשימוש של שיטות גרפיות שונות - הן לשם הצגת הנתונים באופן ברור וכן לשם שליפה של נתונים רצויים. בשנים האחרונות ניתן דגש גם לפתיחות של המאגרים השונים על מנת לאפשר תקשורת ביניהם לשם שיתוף נתונים.

כיצד נתמך כלכלית פרויקט במדעי הרוח הדיגיטליים?

פרויקט במדעי הרוח הדיגיטליים הנו חוצה-גבולות בין: דיסציפלינות, ידע תאורטי ויישומי, מדעי הרוח השונים, מדעי הספרייה, טכנולוגיית המידע ועיצוב. מכאן שהוא דורש בדרך כלל תקציב נפרד וחוץ-מוסדי. קרנות פרטיות וציבוריות מספקות מלגות על מנת לאפשר פיתוח ותחזוקה של פרויקטים כאלה. בנוסף לקרנות רגילות, ההיקף והאופי החדשני של מדעי הרוח הדיגיטליים מאפשרים לפרויקטים רבים להשיג מימון חיצוני משלים מאנשים פרטיים בעלי עניין בנושא.

הסכומים המוענקים לפרויקטים בסדר גודל קטן עד בינוני, כלומר, מאגרים אותם יוזמים חוקר אחד או שניים-שלושה חוקרים יחדיו, נעים בין כמה עשרות אלפי שקלים לכמה עשרות אלפי דולרים, תלוי בגודל המאגר שבונים ומתחזקים ובמורכבותו.

מי מקבל(ת) קרדיט על התכנים? למי הם שייכים?

במדעי הרוח המסורתיים השיטות לנתינת קרדיט (על הכתיבה והבעלות עליה) מבוססות על מחבר יחיד או מחברים יחידים. לעומת זאת, בקהילת מדעי הרוח הדיגיטליים לא קיים עדיין תקן אוניברסלי מוחלט לגבי ייחוס וקרדיטציה, אבל ישנם עקרונות מנחים. עיקרון מנחה ראשון הוא שהייחוס הנו שיתופי - כלומר, שייך לכל מי שתרם נתונים לישות מסוימת או לעמוד מסוים. לגבי "מי יותר חשוב" או מי יופיע קודם ברשימת התורמים לדף או לישות, העיקרון הוא שיש לדאוג לקורלציה בין גודל התרומה של אדם מסוים למקומו ברשימת התורמים לישות.