אפס עשן

מהפיכת החופש מעשן - רוברט סטארקי הקים ומריץ אתר הקורא למהפיכה. העולם שייך לנקיים... אנו מביאים לכם את דברי הפתיחה של האתר החשוב שלו. מוקדש להעצמת האנשים שאינם מעשנים.

עזרו לי (אמיר סימן טוב) לתרגם ולהתאים מאמר זה איל נוה ונדב רפאלי.

במהפכת החופש מעשן, אנו רוצים להתקדם אל מעבר לפעולותיהן הנוכחיות של הרשויות, ולקחת עמדות יוזמות יותר. אנו רוצים להבטיח שאלו הרוצים לממש את זכותם לנשום אוויר נקי, יוכלו לעשות זאת בגלגול הזה. כוונתנו היא לשנות את מוסכמת ההתייחסות הסלחנית כלפי מעשני הטבק על ידי כך שנשנה את התפיסות והפעולות של אלו שאינם מעשנים. אין טעם בשינויי חקיקה אם אין היענות לחוקים אלה! אנחנו ארגון של "פשוטי-העם”, הדורש מחבריו לקחת אחריות אישית כדי לשנות את המציאות המעושנת. לתפיסתנו, חשוב לתמוך בארגונים קיימים נגד עישון, להמשיך ולכתוב מכתבים לפוליטיקאים ולעבוד בכל החזיתות נגד מגיפת הטבק. אולם אנו צריכים להיות גם חיל-הרגלים במלחמה נגד עישון כפוי. המכורים לסיגריות ממלמלים טענות המושפעות מהתמכרותם לסם ואין להתחשב בהן. ההתחשבות היחידה שצריך וראוי לגלות היא עזרה למעשנים להיגמל מהסיגריות. צרכים של מכורים לניקוטין אינם צריכים להילקח בחשבון ("להתחשב גם במעשנים") כי צרכים אלו תמיד יסופקו על חשבונם של אלו הרוצים לנשום אוויר נקי.

חובה עלינו להיות ברורים תמיד: הפתרונות הקבילים היחיד לזיהום הנגרם מעשן הטבק הם כאלו שמחסלים את הזיהום לחלוטין. פירושו של דבר איסור מוחלט על עישון בכל מקום בו ישנם אנשים שאינם מעשנים. פירושו של דבר – לא עוד פשרות לגבי "אזורי עישון" או "פינות עישון".מבחינה טכנית, כבר היום עישון במרחב הציבורי אינו חוקי, מכיוון שרבים מהגורמים הרעילים בעשן הטבק אסורים על ידי החוק! אם החיים בעולם המגן על הזכות לנשום אוויר נקי הנם קשים עבור המעשנים, עליהם להפסיק לעשן! אין בכוונתנו להמתין להסכמתם של הפוליטיקאים, בעלי העסקים או המעשנים - לתת לנו את מה שכבר שלנו בזכות. אנו מתכוונים לדרוש את מקומנו הראוי בעולם!

כל מאבק לשוויון זכויות מתחיל בכך שהאנשים המדוכאים מתעוררים והופכים מודעים לכך שהם מדוכאים. תחילה עליהם ללמוד כיצד מדכאיהם שידלו אותם לציות ולאחר מכן עליהם לשכנע את עמיתיהם לקום ולהתנגד למדכאיהם. לחלק מהאנשים קשה להבין שהמאבק לאוויר נקי הוא מאבק לזכויות אזרח. כמו מאבקים רבים אחרים לשוויון, פירושו של דבר – לקחת מהמיעוט זכות יתר פוגענית, ולתת שוויון לכולם. והרי רק רבע מהאוכלוסייה הבוגרת בארץ מעשנת - הרוב נקיים מעישון. במבט היסטורי נראה, כי המיעוט בעל זכויות היתר מעולם לא ויתר ללא מאבק. במאבק הזה אנו ניצבים מול תעשייה רבת-עצמה הרוצה להמשיך ולגרוף רווחי ענק ממכירת מוצר שהורג אנשים. בנוסף אנו ניצבים מול תרבות של מכורים-לניקוטין, המוכנים בטיפשותם להגן על זכות-היתר שלהם – סיפוק התמכרויותיהם על חשבונם של כל הסובבים אותם. אין תירוצים הגיוניים להמשך תרבות הטבק באופן בה התקיימה בעבר. אם הכללים הבריאותיים החלים על תעשיות אחריות היו חלים על תעשיית הטבק, היא היתה פושטת את הרגל, בנוסף לכך שהיתה מוצאת אל מחוץ לחוק! עלינו להיות ברורים: הדיון על הטבק הוא דיון האם חיי אדם חשובים יותר מרווחים והתמכרויות! בנוסף עלינו להיות ברורים: רוב הציבור מעוניין באוויר נקי מעשן. בדרכנו עומדות תרומות פוליטיות אדירות מטעם תעשיית הטבק, תפיסות מוטעות לגבי תרומתם של המיסים על הטבק לכלכלה, רווחים אדירים עבור המשקיעים בטבק ובעלי עסק לא-רציונלים המאמינים לתעמולת הטבק במקום לשכל הישר.

מהפיכת החופש-מעשן דורשת מחויבות מכל אדם שאינו מעשן. עלינו לקחת בחזרה את העולם בעבור עצמנו. כלומר, עלינו לדרוש שחיינו יהיו נקיים לחלוטין מעשן בכל זמן, ללא יוצאי דופן. עלינו לגלות אפס סובלנות כלפי עישון כפוי! עלינו להתרחק מכל מי שאינו מכבד את זכותנו לנשום אוויר נקי. עלינו להזכיר בנימוס למעשנים שעליהם לקחת אחריות על כך שהעשן שלהם מזהם את האוויר ופוגע באנשים אחרים. עלינו להחרים את כל בתי-העסק שמעשנים בהם, בתים של חברים שלנו שמעשנים בהם כשאנו מתארחים אצלם, מסיבות שמעשנים בהן, פגישות ציבוריות מעושנות וכל מקום שאינו נקי לחלוטין מעשן. אנו הרוב! אם נשנה את ההרגלים שלנו - העולם יהפוך לנקי מעשן הרבה יותר מהר! זה אומר שעל כל אחד מאיתנו לקחת אחריות - להפסיק לתת לטבק לשלוט בחיי התרבות שלנו ובחיינו בכלל. בכל פעם שאנו סותמים את האף ומחרישים כי זה יותר נוח, אנו תורמים לשימור המצב – שלטון הטבק הרעיל!

נקי מעשן פירושו ללא עשן, ולא פחות עשן...

עלינו להחרים את כל בתי-העסק המרשים ללקוחותיהם והמועסקים בהם להיחשף לעישון כפוי! אפס סובלנות היא הדרך היחידה לשנות! נקי-מעשן פירושו ללא עשן, ולא פחות עשן! אנו צריכים לעודד עסקים שאנו נמנים על לקוחותיהם להפסיק למכור מוצרי טבק. אנו צריכים לקנות בעסקים שלא מוכרים מוצרי טבק.

יש ליידע את כל העסקים המרשים חשיפה לעישון כפוי ממנו סובלים עובדיהם, לקוחותיהם או שניהם. עליהם להיות נקיים מעשן! פירושו של דבר – אין יותר "אזור עישון" במסעדות, פאבים ובמועדונים.

צריך להשמיע קול זעקה בנושא זכויות ילדים! הם הפגיעים ביותר לחשיפה לעישון כפוי. הזכירו להורים שנמצא קשר בין זיהום כתוצאה מעשן טבק לבין מוות בעריסה, זיהומים באוזן התיכונה, אסתמה, ברונכיטיס, וקרמת בילדים. יש להזכיר להורים כי עישון ברכב סגור ובו ילדים קטנים הוא דבר שלא יעלה על הדעת!

נקטו בצעדים משפטיים כנגד מעסיקים, בתי-עסק, רשויות וכל מי שמכריח אותנו לנשום עשן טבק רעיל כחלק מהחיים הציבוריים! להכריח אנשים לנשום עשן היא צורה של אפליה! שהרי מעשנים יכולים ללכת לכל מקום בהשאירם מאחור את העשן של הסיגריות הבוערות בפיהם... לעומתם, אנו לא יכולים ללכת למקומות בהם המעשנים עדיין מרשים לעצמם לעשן. דרשו מבתי-העסק לתלות שילוט בולט המציין שהם נקיים לחלוטין מעשן!

בקשו מהאגודה למלחמה בסרטן, מאיגודי העובדים ומארגונים נגד-עישון לארגן ולתמוך בצעדה לאומית עבור זכויות העובדים – הזכות לעבוד בסביבת עבודה נקייה מעשן! צעדה זו יכולה גם להיות צעדת זיכרון עבור אלו שמתו ממחלות הקשורות לטבק.

בקשו ממפלגותיכם הפוליטיות ומהפוליטיקאים לתמוך וליזום חקיקה שתאסור עישון בכל מקומות העבודה והמקומות הציבוריים ללא יוצא מן הכלל! הפכו את זיהום עשן הטבק לנושא פוליטי לאומי! ארגנו פגישות במועצה המקומית על מנת לדון בבעיות העישון הכפוי. ארגנו מערכות כתיבת מכתבים למקומונים. הביאו את הדיון בעישון כפוי לקדמת הבמה!

דרשו מהממשלה, מהמשטרה ומהרשויות המקומיות לאכוף את החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים. עלינו להיות מסוגלים לנהל את חיינו מבלי להיחשף לעישון כפוי. פירושו של דבר – לא להרשות עישון בכניסות לבניינים, בחדרי מדרגות, בתחנות אוטובוס ורציפי רכבת, בבתי-קפה על המדרכה, במסעדות, בבריכה, בפארק הציבורי, על שפת הים או בכל מקום שבו העשן יכול להזיק לאחרים!

בקשו מחבריכם וממשפחותיכם להפוך לפעילים במאבק לאוויר נקי! שלחו הודעה מעודדת לכל מי שמאמין בזכות לנשום אוויר נקי!

הפסיקו את השתיקה בכך שתדרשו סביבה נקייה מעשן לעצמכם ולמשפחתכם. אל תתנו למעשנים ולתעשיית הטבק להמשיך ולהכתיב את המדיניות הציבורית. העולם שייך לכולם, ולא רק למעשנים!

תלו שלטים המיועדים לחנך בנושא סכנות העישון הכפוי, והזכות של כל אחד לנשום אוויר נקי!

אנו לא מכנים את עצמנו "לא-מעשנים". זה מרמז שהעישון הוא מצב נורמלי, ושאנו הלא-נורמליים... אנחנו הנקיים!

האמינו בכוח האזרחי שלכם לשנות! בואו נעשה זאת יחד!

קחו אחריות

אחריותם של הנושמים נקי, של המעשנים מרצון, של תעשיות הטבק ושל הרשויות - כל אחד אחראי בתחומו כדי שיהיה לכולנו אוויר נקי מרעלים.

אחריותם של הנושמים נקי

 1. אחריותך לעמוד על זכותך לנשום אוויר נקי, נקי מרעלים ומחומרים מסוכנים, כולל עשן סיגריות.
 2. אחריותך לעמוד על זכותך לעבוד בסביבה נקייה מרעלים וצחומרים מסוכנים, כולל עשן סיגריות.
 3. אחריותך לעמוד על זכותך לגישה שווה וחופשית לכל המרחב הציבורי, מסחרי ולא-מסחרי. זו אחריותם של אלו הממונים על המרחבים הציבוריים לוודא שיהיו נקיים מרעלים ומחומרים מסוכנים, כלל עשן טבק.
 4. אחריותך לעמוד על זכותך לגישה שווה וחופשית לכל אמצעי התחבורה, בין אם ציבורית ובין אם מסחרית. לכל אחד הזכות להשתמש בתחבורה ציבורית או מסחרית שתהיה נקייה מרעלים וחומרים מסוכנים, כולל עשן טבק.
 5. אחריותך לעמוד על זכותך למחות כנגד חשיפה לרעלים ולחומרים מסוכנים, כולל עשן טבק, בכל מקום ובכל זמן. לא קיימת זכות, אישית או מסחרית, הקודמת לזכויות הציבור לנשום אוויר נקי.

אחריותם של אלו הבוחרים לעשן

 1. על המעשנים לקחת את האחריות בגין בחירתם לעשן. אין זה סביר לצפות מאנשים שאינם מעשנים שיועמדו במצבי אי-נוחות על שמא יפריעו למעשנים להתמסר להתמכרותם. כל אימת שנבחן את צרכי המכורים לניקוטין, צרכים אלו תמיד באים על סיפוקם על חשבון זכותם של אנשים אחרים לנשום אוויר נקי.
 2. על המעשנים לקחת אחריות על העשן שהם מייצרים ועל הנזק שהוא גורם לאחרים. יש לאסור על עישון בכל מקום בו הסובבים עלולים להיפגע.
 3. מעשנים שאינם רוצים להתגבר על ההתמכרות הקשה לניקוטין חייבים לקחת אחריות על מצוקתם. אל להם לבוא בטענות-שווא לנקיים. זה לא הוגן להאשים אנשים הרוצים לנשום אוויר נקי בקשיים שעישון סיגריות גורם לחייו האישיים של המעשן.

אחריות תעשיית הטבק

 1. על תעשיית הטבק לקחת אחריות על ניסיונה המכוון לגרום להתמכרותם של אנשים, כולל ילדים, למוצרי הטבק הרעילים והמסרטנים שהם מייצרים.
 2. על תעשיית הטבק לקחת אחריות על בשל הטעיה, רמיסה והשמצת מחקר מדעי, וניסיונות מכוונים להפחיד את אלו שמחו כנגד צעדיהם הלא-הוגנים.
 3. על תעשיית הטבק לקחת אחריות על הסרתו של המחקר המדעי שערכו בעצמם, אשר הוכיח את סכנת העישון הכפוי, את השפעותיו הממכרות של הניקוטין ואת הקשר בין טבק ועשן לסרטן ותחלואה מסכנת חיים אחרת.
 4. על תעשיית הטבק לקחת אחריות על השימוש שעשתה בממונה וכוחה האדירים על מנת ליצור מסע תעמולה חובק עולם שמטרתו להפוך את הטבק וזיהום העשן למקובלים חברתית, כך שהתעשייה תוכל להמשיך להרוויח. נוהג זה ממשיך גם היום בצורה כוחנית ובוטה.
 5. על תעשיית הטבק לקחת אחריות על כל המחלות, אי-הנוחות, המוות ומצוקות כלכליות שכולם נגרמו כתוצאה ממעשי תעשייה זו וניצול כוחה לרעה.

אחריות הממשלה, המשטרה והרשויות המקומיות

 1. על הממשלות לקחת אחריות על הגנת אזרחיהן מסכנות העישון וחשיפה לעישון כפוי.
 2. יש לאסור על העישון בכל המקומות הציבוריים ללא יוצא מן הכלל. יש לחוקק חוקים ללא פתחי מילוט שיישרתו את תעשיית הטבק ויגרמו לכך שלא ניתן יהיה לאכוף את החוק.
 3. על כל חוקי איסור העישון להיות מגובים על ידי קנסות המוטלים על העבריינים. יש לאפשר לכל השוטרים לתת קנסות על עישון ולדרוש מהמשטרה שתוודא שיעשו כן.
 4. יש לראות במצב שבו מעשנים ליד אדם שביקש סביבה נקייה מעשן - תקיפה לכל דבר.
 5. יש לאסור על פוליטיקאים קבלת תרומות פוליטיות מתאגידים, בשל ניגוד אינטרסים.

המוכן לסבול את המכורים הבלתי-נסבלים אינו מתחשב או סובלני אלא כנוע וחלש!