המאבק בעישון

[מאי 2012]

שלום. שמי אמיר סימן טוב ויזמתי את המאבק בעישון במקומות ציבוריים באוקטובר 2006 יחד עם חברי אלון שטיבלמן ופעלתי במסגרת זו בהתנדבות לאורך שנת 2007. השם בו בחרנו: "לנשום נקי" והשקתי אתר בכתובת האינטרנט linshom.com. אותו אתר התיישן ואינו פועל עוד ומובאים כאן טקסטים חשובים מתוכו.היות שאני בונה אתרים באמצעות מערכת הקרויה דרופל ואני מכיר אותה היטב, בחרתי בה בתור פלטפורמה לאתר חדש זה.

חלק מאתנו סובל מן העשן של הסיגריות, חלק סובל מן העשן של שריפות בכפרים הערביים, חלק סובל מן העשן של הרכבים והמפעלים וחלק סובל מכל סוגי העשן יחדיו. יש הסובלים במקומות בילוי בשל חוסר אכיפת חוק מניעת העישון, יש הסובלים בביתם בשל שכן מעשן או שבחר לעשות מנגל מתחת לאף שלהם ויש הסובלים מהעשן בפארק הציבורי. יש כאלו שכלל לא סובלים, אך בהיותם מודעים לרעלים שבסוגי העשן השונים היו מעדיפים שלא להיחשף אליהם. ויש גם כאלו שהם לא פריקים של בריאות אבל כן אכפת להם מאחרים שסובלים. המאבק בעישון התמקד בפן אחד של הסבל מן העשן - מן העישון הכפוי.

החוק בישראל היה קיים משנות ה-80 והוכנסו בו מספר תיקונים. הבעיה הייתה אכיפה. חה"כ גלעד ארדן יזם את התיקון לחוק אליו הצטרפתי בתמיכתי; המטרה שלי הייתה: שתיקון זה לא יהא עוד תיקון שלא ישימו אליו לב אלא כזה שיעורר את דעת הקהל.

במסגרת המערכה קראתי לאנשים לתבוע מקומות שלא עמדו בדרישות החוק. המטרה כפי שהסברתי לתומכים אינה "לעשות קוּפּה" על חשבון בתי העסק, אלא לטהר את האוויר מן העשן המזהם. עם זאת, כל שהייה במחיצת מעשנים פוגעת בבריאותנו ולכן זכותנו לתבוע פיצויים על כך. בית המשפט העליון נתן דעתו על כך אף הוא במשפט אירית שמש המפורסם: "אכן, הרשויות צריך שיעשו מלאכתן כפי שהטיל עליהן המחוקק בפיקוח ובאכיפה. ואולם, כבדותה ואיטיותה של פעולת הרשויות מצדיקה לפתוח פתח ל"אכיפה אזרחית", כך שהאזרח האיכפתי המבקש לשמור את בריאותו ובריאות הציבור יוכל להשפיע אף הוא לתקנת הרבים". בעלי עסק שמפרים את החוק בצורה שיטתית מפיקים רווח מרבי מן ההפרה של החוק ומן ההפקר של הרשויות. הסיבה לכך היא שהם מתירים למכורים לסיגריות לעשן באופן חופשי, בניגוד לחוק, ואילו המעשנים בכפייה – גם אם סובלים מן העישון – חוששים לפצות פיהם אל מול ההפרה הבוטה של החוק. וכך, במאזן עלות-תועלת משתלם לנתבעים להפר את החוק - הם מרוויחים את שני סוגי הקהל ומתעלמים מהנזקים הבריאותיים והמחנק הנגרם לכלל הלקוחות.

אמונה בצדקת דרכנו, טוהר המידות ושקיפות פועלנו - הן לכלל הציבור וכמובן לתומכינו - היו לי כעמודי תווך במסגרת העבודה הקשה. הוכחתי - לעצמי ולאחרים: אף שנדרשת עבודה קשה, יש באפשרותנו, אזרחי ישראל, לשנות את המציאות בעצמנו גם ללא תקציבים, ללא קשרים וללא ידע קודם בתחום! שנה של התנדבות הניבה הישגים מרחיקי לכת ומרגשים. אמנם על המדינה לאכוף את חוקיה ויש להיאבק על כך, אך אני שמח שאני חי במדינה בה ניתנת לאזרחים האפשרות להיאבק בעצמם, גם אם בלית ברירה, על זכויותיהם.

הישגים

 1. ניקוי מעישון של החלקים הפנימיים של בתי הקפה והמסעדות;
 2. ניקוי הקניונים מפינות עישון אסורות, סילוק המאפרות והצבת שלטים;
 3. ניקוי חלק נכבד מהברים; הערה: חלק רגרסיה בשל אי אכיפה של הרשויות
 4. העלאת הנושא - לראשונה - לדיון ציבורי בישראל
 5. הכנת הציבור לקראת כניסת התיקון לחוק מניעת עישון במקומות ציבוריים;
 6. קידום התיקון לחוק באמצעות חה"כ גלעד ארדן ועו"ד עמוס האוזנר והכנסת שינויים בו;
 7. ביסוס המונח "עישון כפוי" כמונח מוביל במקום "עישון פסיבי";
 8. העלאת המודעות הציבורית לנזקי העישון הכפוי;
 9. שתילת הזרעים לגמילה המונית של מעשנים מרצון; הערה: מאידך, הרבה צעירים מתחילים לעשן
 10. אני הראשון שהצהיר בישראל: יש להוציא את העישון מחוץ לחוק!

הדרך - חזון, תכנון, ביצוע, מעקב

 • החתמת תומכים באמצעות עצומה באינטרנט ובשטח; מעל 20,000 חתמו.
 • שליחת איגרות שבועיות לתומכים;
 • השתתפות פעילה בוועדות הכנסת;
 • התארגנו "יציאות נקיות" לברים;
 • חלוקת עלוני מידע לבליינים;
 • עידוד כתיבת מכתבים לנבחרי ציבור;
 • הכנת כתבי תביעה לתובעים;
 • עדכון שוטף ושקוף של פועלנו בתקשורת;
 • ארגון מפגשי תובעים כהכנה לקראת דיון בבית המשפט;
 • כתיבת מכתבים לרשויות המקומיות, למשרדי הממשלה, למשטרה ולצה"ל;
 • העלאת אתר חדשות העוקב אחר אכיפת החוק החדש;
 • תרגום כתבות מאנגלית על נזקי העישון;
 • הפעלת רכזים מקומיים ברחבי הארץ;
 • מעקב פעיל ויומיומי אחר אכיפת התיקון לחוק.

פעילות המאבק במספרים

100 תביעות קטנות הוגשו על עישון כפוי
350 תובעים במסגרת תביעות אלה
450 מכתבים נשלחו לחברי הכנסת
4,000 שעות עבודה הוקדשו
5,000 שקלים פיצוי לאסתמטי
6,000 מיילים טופלו במסירות
19,000 חתמו על העצומה
1,000,000 שקלים - סך כל התביעות הקטנות
2,400,000 שקלים - פיצוי בתביעה ייצוגית
60,000,000 שקלים - סך התביעות הייצוגיות העומדות

אתגרים עומדים

 • הכרחת רשויות האכיפה לאכוף את החוק ובראשן המשטרה;
 • הכללה בחוק של מקומות נוספים האסורים לעישון; הערה: בשנת 2012 אומרים להיתוסף מקומות נוספים הכוללים מקומות שאינם מקורים
 • קידום המעמד המשפטי של תביעות נזיקין בנושא;
 • הוצאת העישון אל מחוץ לחוק.

מהו עישון כפוי?

'עישון כפוי' הנו מונח המתאר נכונה את החשיפה הלא רצונית לאותו עשן המתפזר באוויר על ידי מעשנים. 'עישון כפוי' משמעו שאיפה של עשן מוצרי טבק או מוצרים אחרים שאנשים אחרים מעשנים מרצונם על ידי אנשים המצויים בקרבתם. עשן סיגריות מורכב משני סוגים: 1. עשן צידי (העשן המשתחרר מהקצה הבוער של הסיגריה); 2. עשן ראשי (העשן הננשף על-ידי האדם המעשן מרצונו). המונח 'עישון כפוי' מתאר בצורה טובה את האופי הפסיבי והבלתי-רצוני של החשיפה לעשן, שהרי אין אינטרס לאלו שאינם מעשנים לנשום מרצונם עשן טבק. אנשים שאינם מעשנים מבחירה חופשית וחולקים את האוויר בו הם נמצאים עם מעשנים מרצון, שואפים לקרבם את העשן כמו המעשנים עצמם, וכך הופכים למעשה למעשנים שהעישון נכפה עליהם.

מעל 100 תביעות קטנות הוגשו

התביעות הוכנו על תכנה השואבת ערכים של שדות המוזנים בטופס אלקטרוני באינטרנט ושותלת אותם במקומות המתאים בתוך מסמך מלל (Word) המהווה כתב תביעה. על פי הידוע לי ולגורמים מקצועיים - הן מתחום עריכת דין והן מתחום התוכנה - מדובר ביוזמה ובביצוע ייחודיים בעולם. היעד של 100 תביעות בשנת 2007 הושג ולכן הטופס אינו זמין עוד. עמלו על הכנת התביעות: גיא מנחם (רכז), רואי קולן (תכנה), ברק שפריר (ארגון מפגשי תובעים), ארז ויינגרטן (אחראי לקשר עם הפונים), ישי רז (הכנת כתבי תביעה להגשה), אבי דוביצקי (איתור פרטי נתבעים), אביטל פינק, עו"ד (הכנת כתבי תשובה). בתחום העזרה המשפטית ממשיכה לעזור עמותת אוויר נקי.

תודות

המאבק נוהל על ידי כזאב בודד המחליט בעצמו ופועל על פי החלטותיו שלו. למדתי מזה הרבה מאוד, בעיקר - להקשיב יותר לאחרים. היו הצלחות והיות גם טעויות. אני מודה לכל 20,000 האנשים שחתמו על העצומה למיגור העישון במקומות ציבוריים. כמובן, לא יכולתי לפעול ללא עזרתם של הפעילים המרכזיים: אלון שטיבלמן - שותפי לדרך, יניב גולדאפל, גיא מנחם, רואי קולן.