מסרטנים

עשן סיגריות מכיל 69 כימיקלים הידועים כמסרטנים. בעמוד זה תקבלו מידע נוסף אודות 10 מהם אלו ולמה הם גורמים.
מקור ראשי: Cancer Research UK. עזר לי בתרגום: עמית הריס

הערה: מרבית המחקרים נעשו לגבי מעשנים מרצון ולא לגבי מעשנים בכפייה. עם זאת, מחקרים אחרונים שהולכים ומצטברים מראים שהעשן לו חשופים המעשנים בכפייה מכיל את אותם החומרים הרעילים ששואף המעשן מרצון בעצמו. מכאן, שכל החשופים לעשן - בין מרצון ובין בכפייה - נחשפים לכל הרעלים להלן. כיוון שכך, 'מעשן', לצורך דיון זה, הנו בדרך כלל לא רק החשוף לעשן מרצונו (כמעשן אקטיבי) אלא גם מי שחשוף לעשן שלא מרצונו (כמעשן פסיבי).

1. זפת (Tar)

מה בין גגות רעפים לאיברי הגוף? חומר האיטום!
זפת היא מצב המתאר תערובת של חלקיקים מוצקים שהמעשן שואף כאשר הוא מדליק סיגריה. זוהי תערובת של כימיקלים רבים, רבים מתוכם עלולים לגרום לסרטן. כאשר הזפת מתייצבת, היא הופכת למשקע דביק וחום שעשוי להישאר בשיניו, באצבעותיו ובריאותיו של המעשן. מכיוון שהימצאות הזפת מצוינת על גבי חפיסות הסיגריות, ניתן להאמין כי זהו החלק המזיק היחיד בסיגריה. אולם, חלק מהכימיקלים המסוכנים ביותר בעישון טבק מופיע כגזים ואינו נחשב כחלק מן הזפת. פירוש הדבר הוא שסיגריות דלות זפת ("לייט") עדיין מכילות את כל שאר הכימיקלים הרעילים.

2. ארסֶן (Arsenic)

לוחמה כימית? אנא פנו לבר הקרוב למקום מגוריכם
ארסן הוא אחד הכימיקלים המסוכנים ביותר בסיגריות. הוא יכול לגרום לסרטן ולנזקים בלב וכלי הדם בלב. כמות קטנה של ארסן עלולה להצטבר בגופו של המעשן וליצור ריכוז גובר והולך בחלוף החודשים והשנים. בנוסף לנזקיו הישירים עלול לגרום הארסן להחרפת ההשפעה של כימיקלים אחרים בכך שהוא משפיע על יכולת הגוף לתקן נזקי DNA. דגים ופירות ים הם מקורות עיקריים לארסן, אך בצורות אלו הוא רעיל פחות, ומסולק מן הגוף בצורה קלה יותר. לעומת זאת בעישון טבק הארסן נקלט בגוף בצורה מסוכנת יותר.

3. בנזין (Benzene)

לרכב החומר הזה עושה יופי, אז למה שלא ניקח גם כן קצת?
בנזין (גם: בנזן) הוא חומר ממס המשמש לייצור כימיקלים אחרים ובכלל זאת גם דלק. ידוע באופן מבוסס שבנזין יכול לגרום לסרטן, במיוחד לסרטן הדם. מבין החולים הנפטרים מסרטן הדם כתוצאה מעישון, הבנזין לבדו נחשב לגורם בין עשירית למחצית מקרי המוות. עישון טבק טומן בחובו כמות גדולה של בנזין, ונחשב לאחד מגורמי החשיפה הגדולים לרעל זה. מספר מחקרים אף מעריכים שכמות הבנזין שאדם שואף כתוצאה מעישון כפוי במשך חייו, עלול להעלות את הסיכון לסרטן.

4. קדמיום (Cadmium)

נגמר לכם הסוס? תבקרו באיזה מועדון - יטענו אתכם שם
קדמיום הוא מתכת המשמשת בעיקר לסוללות. עיקר הקדמיום בגוף נוצר מחשיפה לעישון טבק. בקרב מעשנים, כמות הקדמיום הממוצעת בדם עשויה להיות כפולה מאשר בקרב לא מעשנים. מחקרים מראים שכמות הקדמיום הנמצאת בעשן הטבק עשויה להיות בעלת השפעה על הבריאות. זהו גורם ידוע לסרטן, ועלול גם לפגוע בכליות ובציפוי הפנימי של העורקים. בגוף האדם ישנם חלבונים שתפקידם לשטוף החוצה כימיקלים מזיקים כמו קדמיום, אך אצל מעשן עשויות להצטבר כמויות גדולות של קדמיום, מעבר לכמות שהחלבונים יכולים לנקות. קדמיום יכול גם למנוע מהתאים בגוף לתקן את נזקי ה-DNA. כתוצאה מכך, הוא עשוי להחריף את ההשפעה של כימיקלים אחרים על הגוף.

5. פורמלדהיד (Formaldehyde)

הדרך הבטוחה להרוג כל דבר שחי - בהישג ידך יום-יום
פורמלדהיד הוא כימיקל בעל ריח המשמש להרוג בקטריות, לשימור גופות ולייצור כימיקלים אחרים. זהו אחד הרכיבים המצויים בעישון טבק, הגורמים בוודאות גבוהה למדי למחלות ריאות ודרכי הנשימה. פורמלדהיד ידוע גם כגורם לסרטן. אף כמות קטנה של עישון כפוי עלולה להעלות את הסיכון לסרטן במהלך החיים. עישון טבק הוא אחד המקורות העיקריים של חשיפה לפורמלדהיד. מקומות בהם אנשים מעשנים, עשויים להכיל רמות גבוהות פי 3 מאשר הרמות הרגילות של רעל זה. תמיסת פורמלין מכילה 37% פורמלהיד והורגת הכול - כולל חידקים. זו הסיבה שהיא משמשת לשימור גוויות. זוכרים את הצנצנות המסריחות במעבדות של בית הספר? כן, אלו עם העכברים. הפורמאלדהיד הוא חומר כימי המשמש בין השאר לחיטוי. החומר הוכרז כמסרטן לאדם ועלול לגרום לסרטן האף, סרטן הלוע וסוגי סרטן נוספים בדרכי הנשימה העליונות. חשיפה לחומר ברמות ריכוז מעל המותר גורמת לגירוי וצריבה בדרכי הנשימה, באף, בעיניים ובגרון. סף הגירוי שונה אצל אנשים שונים.

6.כרום (Chromium)

מאבק נגד חברה מסחרית הוליד סרט זוכה אוסקר
כרום הוא מתכת המשמשת לייצור תערובות מתכת וצבעים, ומגיע במספר סוגים. כרום 3 הוא הנפוץ ביותר, הוא נמצא בתוספי מזון ואינו מזיק. מצד שני, כרום 6 הוא חומר רעיל במיוחד, המצוי בעשן הטבק וידוע כגורם לסרטן הריאות. הוא מאפשר לכימיקלים מסרטנים אחרים (כמו למשל מימנים ריחניים) להיצמד בחוזקה ל-DNA ולפגוע בו. ארין ברוקוביץ' חקרה באופן עצמאי את מותם המיסתורי של תושבים רבים בעיירה הינקלי שבקליפורניה, ארה"ב ואת חוליים של מאות מהם. היא גילתה את מה שניסו להסתיר: התושבים נפטרו מסרטן היות שבאזור הוטמן החומר הרעיל כרומיום 6 על ידי חברת כימיקלים. ארין זכתה לפרסים רבים וסרט ביוגרפי הנושא את שמה זכה להצלחה קופתית גדולה וחמש מועמדויות לאוסקר של שנת 2000. שחקנית הקולנוע ג'וליה רוברטס, להשלים את הסיפור, גילמה את דמותה של האזרחית למופת ברוקוביץ'. היא קצרה את פרס השחקנית הטובה ביותר באותה שנה בתחרות האוסקר היוקרתית.

7.פולוניום 210 (Polonium 210)

הקג"ב חשוד שרצח סוכן רוסי לשעבר באמצעות פולוניום 210 הרדיואקטיבי
פולוניום הוא יסוד רדיואקטיבי נדיר, המצוי בעיקר בצורה של פולוניום 210. פולוניום פולט קרינה מזיקה במיוחד הנקראת קרינת אלפא, שיכולה להיחסם בקלות בידי שכבות העור. אולם, עישון טבק מכיל עקבות של פולוניום אשר הופך למרבץ בדרכי הנשימה, ושולח קרינה לעבר התאים המקיפים אותו. ריאותיו של מעשן חשופות עד פי 4 יותר לפולוניום מאשר לא מעשן, ואזורים מסוימים אף עשויים להיות חשופים לקרינה של עד פי 100. אחד המחקרים מעריך שמעשן הצורך קופסה וחצי ביום, נחשף במשך שנה לכמות קרינה השווה לכמות הקרינה אליה ייחשף אדם כתוצאה מ 300 צילומי רנטגן חזה. הסוכן הרוסי לשעבר אלכסנדר ליטוויננקו נפטר בשלהי 2006 מהרעלה של פולוניום-210. הבריטים מאשימים את המשטר ברוסיה, הרוסים רומזים שהנפטר סחר בחומר המסוכן.

8.בוטדיין-1 ובוטדיין-3 (1,3-Butadiene)

בוטדיין משמש בתעשיית הגומי ונפוץ בייצורם של צמיגי כל רכב
בוטדיין-1 בוטדיין-3, הם שמות לכימיקל תעשייתי המשמש במפעלי גומי. חלק מן המדענים מאמינים שמכל הכימיקלים המצויים בעשן הטבק, בוטדייןן הוא גורם הסיכון המקיף הגדול ביותר. הוא מצוי בכמויות גדולות מאוד בעשן הטבק. בעת חשיפה גבוהה לחומר, עלול להיגרם נזק למערכת העצבים המרכזית. תסמינים כגון: ראייה מטושטשת, הרגשת סחרחורת או בחילה, עייפות כללית, לחץ דם נמוך, כאב ראש, דופק נמוך ואף עילפון - כל אלו עשויים להתרחש כתוצאה מחשיפה לחומר. ככל שהחשיפה לבוטדיין גבוהה יותר וארוכה יותר, ההשפעה הנראית לעין תהיה חמורה יותר. הקשר בין השפעות כרוניות של בוטדיין עורר מחלוקת במהלך השנים, אף על פי שמחקרים אפידמיולוגיים מציגים במהלך השנים סיכונים גוברים המשפיעים על הבריאות באופן חמור. מספר מחקרים מראים כי חשיפה לבוטדיין מגבירה את הסיכון למחלות לב וכלי הדם וכן לסרטן. בעוד שנתונים אלו מחזקים את המשמעות לסיכונים חשיפת אדם לבוטדיין, נדרשים נתונים נוספים על מנת לקבוע הערכות הסיכון בצורה נחרצת יותר. קיים מחסור בנתונים המתייחסים להשפעות הבוטדיין על פוריות האדם ועל השפעות מצטברות אשר נצפו אצל עכברים. מחקרים שבוצעו על בעלי חיים מראים כי שאיפה של בוטדיין במשך תקופת ההיריון, עלולה להעלות את כמות הפגמים בלידה.

9.מימנים פוליסייקליים (Polycyclic aromatic hydrocarbons)

כבד, כליות, ריאות - כולם בסכנה
מימנים פוליסייקליים הם קבוצה של כימיקלים מסרטנים חזקים שעשויים לפגוע ב-DNA ולגרום לתאים ליצור גידול סרטני. אחד מכימיקלים אלה, בנזופירין, הוא הרעל הנחקר ביותר מבין רכיבי הטבק. בנזופירין פוגע במיוחד בגן P53, גן שתפקידו הרגיל להגן על הגוף מפני סרטן. בנזופירין, צורה נפוצה של מימן פוליסייקלי, הוכח כגורם ישירות לסרטן הריאות ולסרטן העור. עשן סיגריות גורם לגידולים סרטניים בתוך הריאות. גם הכבד והכליות חשופים לסכנה.

10.אקרולאין (Acrolein)

קרצינוגן זה נפוץ מאוד בעשן הסיגריות
אקרולאין הוא גז בעל ריח הגורם לגירוי, והנו כימיקל המצוי בשפע בסיגריה. הוא שייך לאותה קבוצת כימיקלים כמו פורמלדהיד ואצטלדהיד, שניהם חומרים שעשויים לגרום לסרטן. עד עתה, לא היה ברור האם אקרולאין גורם אף הוא לסרטן, אך מחקרים אחרונים מעריכים שהוא עשוי כן לגרום לסרטן. כעת ידוע לנו שאקרולאין יכול לגרום לנזק ל-DNA באופן דומה לנזק הנצפה בחולי סרטן הריאות. מכיוון שעישון מכיל אקרולאין בכמות של למעלה מפי 1,000 מאשר כימיקלים אחרים המזיקים ל-DNA, הוא עשוי להיות גורם מרכזי לסרטן הריאות. אקרולאין גם עוצר את התאים מלתקן נזקי DNA, בדומה לארסן ולקדמיום. בדומה לציאניד מימני, הוא הורג את השערות שתפקידן לנקות את הריאות מן הרעלנים.