מסרים למעשנים

שאלות ותשובות

"אני מכיר מישהו שעישן עד זקנה ולא קרה לו כלום... איך לא חלה בסרטן?"
עישון גורם לסרטן אבל זה לא אומר שכל המעשנים בהכרח יחלו בסרטן. זה כן אומר שעישון מעלה באופן ניכר את הסיכון למחלות אלו. מעשנים הם בעלי סבירות גבוהה יותר, בממוצע, לחלות בסרטן מאשר לא מעשנים. באותו אופן אנו יכולים לומר שצריכת מאכלים ממותקים גורמת לריקבון השן. אין זה אומר שכל האוכלים מאכלים ממותקים יסיימו עם שיניים רקובות. זה אומר, שבממוצע אנשים שאוכלים הרבה מאכלים ממותקים הם בעלי סבירות גבוהה יותר לפתח ריקבון בשיניים מאשר אלו הנמנעים מאכילת מאכלים אלו. עובדה היא, שכמחצית המעשנים מתים בסופו של דבר מסרטן או ממחלות אחרות המקושרות לעישון.

"אני מכיר מישהו שמעולם לא עישן ובכל זאת חלה בסרטן. מה תגידו על זה?"
עישון הוא הגורם מספר אחד לסרטן אבל הוא לא הגורם היחיד. אף לגבי סרטן הריאות, אחד מתוך עשרה מקרים קורה בקרב מי שאינו מעשן, ועשוי להיגרם כתוצאה משאיפת אוויר מזוהם כמו שקורה בעישון כפוי. הסיכון שלנו לסרטן תלוי בשילוב של מספר גורמים: הגורם התורשתי, אורח החיים והסביבה. בשל כך, אין הימנעות מפעולה יחידה, כגון עישון מרצון או עישון כפוי, עשויה להבטיח לגמרי שלא נלקה בסרטן. אולם, הימנעות מעישון, גמילה ואי חשיפה לעשן המעשנים הם הדברים הטובים ביותר שניתן לעשות כדי להפחית את הסיכון שנחלה בסרטן.

"בעיר שלי יש מלא עשן של מכוניות ואוטובוסים. למה להיטפל לסיגריות דווקא?"
גם עישון וגם זיהום אוויר, מקושרים לסרטן הריאות, אך השפעת העישון נחשבת גדולה יותר. הסיכון לסרטן הריאות כתוצאה מעישון הוא לפחות פי שישים גדול יותר מאשר כתוצאה מאוויר עירוני מזוהם! בבריטניה, למשל, 3% ממקרי סרטן הריאות נגרמים כתוצאה מזיהום אוויר. השאר נגרמים, קרוב לוודאי, כתוצאה מעישון. גמילה מעישון (כפוי או מרצון) היא המתנה הגדולה ביותר שתוכל לתת לעצמך.

"מה לגבי סיגרים, סיגריות מגולגלות, מקטרות או סיגריות בטעמים?"
מדענים הראו שעישון סיגרים ומקטרות מעלים את הסיכון לסרטן הריאות, סרטן הפה, סרטן הוושט, סרטי מיתרי הקול ועוד. עישון מוצרים אלו הוא מזיק כמו עישון סיגריות.
עישון טבק בטעמים (כסיגריה או בתוך נרגילה) - נגע אשר פשה בקרב ילדים ונערים בישראל - גורם בדיוק לאותם סוגים של סרטן. במלים אחרות, אין דרך לא מזיקה לעישון טבק! לגבי סיגריות המגולגלות ביד - אלה מכילות את אותם כימיקלים מסרטנים כמו הסיגריות התעשייתיות ולכן עלולות לגרום לסרטן. מספר מחקרים אף מצאו שהן גרועות יותר.

"האם צריכת טבק ללא עישון גם גורמת לסרטן?"
כמעט כל סוגי הטבק ללא עישון (בעיקר כאלו המיועדים ללעיסה) עלולים לגרום לסרטן הפה. הם עשויים אף להעלות את הסיכון ללקות בסרטן הלבלב, מחלות חניכיים ומחלות לב.

"האם זה בסדר כאשר מעשנים רק סיגריות 'לייט'?"
לא, סיגריות מופחתות זפת ("לייט") מזיקות כמו המותגים הרגילים. הרישומים על הקופסה מציגים כמה מעט זפת וניקוטין ישנם בסיגריה, אך מספרים אלו מבוססים על מבחנים שהשתמשו במכונות המנסות לדמות את השאיפה האנושית וולא באנשים אמיתיים. כאשר אנשים אמיתיים מעשנים סיגריות מופחתות זפת הם נושמים בעוצמה רבה יותר כדי לספק את התשוקה לניקוטין. כלומר, אף שהסיגריות מרגישות חלשות יותר, לדברי המעשנים, הן עדיין עושות בגוף את אותם הנזקים כמו מותגים "חזקים". מלבד זאת, סיגריות מכילות כימיקלים מזיקים אחרים חוץ מאשר ניקוטין וזפת. זהו מיתוס לומר שישנם מותגי סיגריות "בטוחים" יותר לעישון. בזמן שמותגים מסוימים עשויים לגוון במרכיבים, כולם מסוכנים לבריאות. בצדק עשה משרד הבריאות בישראל שאסר על השימוש במונח "לייט" לרישום על גבי קופסאות הסיגריות.

"האם זה בסדר כאשר מעשנים רק סיגריות בודדות ביום?"
אמנם נכון הוא שככל שמעשנים יותר סיגריות ביום, כך גדל הסיכון לסרטן. אולם, אדם מעלה את הסיכון שיחלה בסרטן אף אם הוא מעשן מעט סיגריות ביום. עישון "קל" עדיין עלול להעלות את הסיכון לבריאותך. מחקרים מראים כי אפילו אנשים המעשנים סיגריה אחת ביום הם בעלי סיכון גבוה כמעט פי 3 למות ממחלות לב ומסרטן הריאות, מאשר לא מעשנים! מספר מדענים מצאו שמשך תקופת העישון משפיעה במידה רבה יותר מאשר כמות הסיגריות שמעשנים ביום. לדוגמה, עישון חפיסה ביום במשך 40 שנה מסוכן הרבה יותר מאשר עישון שתי חפיסות ביום במשך 20 שנה. הדרך הטובה ביותר להפחית את הסיכון לסרטן היא להיגמל לגמרי מסיגריות. אין "קצת סרטן".

"אני 'גונבת' פה ושם סיגריה אבל מקפידה על כושר גופני ואוכל בריא. זה יגן עליי?"
אכילת כמות רבה של פירות מפחיתה את הסיכון לסרטן הריאות, ומספר מחקרים מצאו שפעילות גופנית בכמות מתונה עשויה אף היא להפחית את הסיכון. אולם, השפעות חיוביות אלו בטלות בשישים בהשוואה להשפעות המזיקות של עישון. אם אתה מעשן, שמירה על כושר גופני ואכילה בריאה אינה "מקזזות" את הסיכון המוגבר לסרטן... הדרך הטובה ביותר להפחית את הסיכון היא גמילה מוחלטת.

"האם זה בסדר לעשן במשך שנים בודדות? בגיל מבוגר אפסיק עם זה..."
הסיכון לסרטן מתגבר ככל שמעשנים יותר שנים. בעוד שהסיכון יהיה נמוך כאשר מתחילים לעשן, צריך לקחת בחשבון שהטבק מכיל ניקוטין, סם ממכר במיוחד. זוהי הסיבה שמרבית המעשנים אומרים שברצונם להפסיק לעשן, אך הם מגלים שזה קשה. מי שמתחיל לעשן עלול לגלות שזה קשה מאוד להפסיק. בנוסף, הסיכוי לחלות בסוגים מסוימים של סרטן נשאר גבוה אצל מעשנים לשעבר מאשר אצל אנשים שלא עישנו בעבר.

"האם זה בסדר לעשן אם לא לוקחים לריאות?"
לא. למעט סרטן הריאות, עישון הרי מעלה גם את הסיכון לסרטן הוושט, הגרון והפה. אפילו אם לא לוקחים לריאות, כימיקלים מסרטנים בטבק עשויים להיקשר לתאים בפה.

"האם עישון מריחואנה (גראס/חשיש/קססה) יכול לגרום לסרטן?"
עדיין לא ברור האם עישון חשיש או מריחואנה לבדם עלולים לגרום לסרטן. אלא שאנשים המעשנים מריחואנה, לעיתים קרובות מערבבים אותה עם טבק. עישון טבק בכל צורה תמיד מזיק לבריאות, וממכר במיוחד.